Ekologiczny plastik. Czy to możliwe?
Plastik jest tworzywem sztucznym, dlatego rzadko bywa kojarzony z ekologią. Istnieją jednak tworzywa opracowane celem zastąpienia klasycznego plastiku, z myślą o środowisku. To między innymi worki i folie LD-PE i tworzywo PLA. Co je wyróżnia?
Dlaczego folie LD-PE są ekologiczne?
Jeśli chcesz wyposażyć się w worki na śmieci lub folię do pakowania żywności, która tworzona jest w sposób dużo bardziej ekologiczny niż typowy plastik, zwróć uwagę na folie LD-PE. Często są one wytwarzane z odpadów plastikowych, a więc są efektem recyklingu. Ponadto, są zdatne do ponownego wykorzystania.
Ich dodatkowym atutem jest fakt, że podczas produkcji do atmosfery i wody uwalniane jest mniej zanieczyszczeń, niż w czasie wyrobu torebek papierowych. Dla wielu może to być spore zaskoczenie! Jednocześnie, folie polietylenowe LD-PE mogą być z powodzeniem stosowane w kontakcie z żywnością. Wynika to z faktu, że nie uwalniają substancji szkodliwych.
Kolejną, niezwykle ważną zaletą jest wytrzymałość folii i worków LD-PE. Właśnie ze względu na tę wytrzymałość, folie polietylenowe mogą posłużyć do recyklingu i utylizacji odpadów o dużej wadze oraz tych o ostrych końcówkach. Oprócz tego, worki z tego materiału są zalecane do utylizacji przechowywania odpadów medycznych i sanitarnych. Ryzyko rozdarcia takiego worka jest dużo niższa i tym samym ryzyko przedostania się mikrobów lub niebezpiecznych substancji jest ograniczone.
Folie tego typu do celów oznaczane są jako PE-LD i symbol ten widnieje na pomarańczowym tle. Folie polietylenowe tego typu często dostępne są w odcieniu czarnym. Jednakże, na przykład dla celów branży medycznej, tworzone są także folie i worki LD-PE w kolorze czerwonym.
W jaki sposób powstaje bioplastik?
Choć era plastiku wydaje się zmierzać ku końcowi, w rzeczywistości nie oznacza to, że znane wszystkim opakowania i worki plastikowe zupełnie znikną. Jest jednak prawdopodobne, że tworzywa sztuczne po części zostaną zastąpione przez tak zwany plastik wykonany z surowców BIO.
Idealnym przykładem takiego wyrobu są folie PLA, oznaczane symbolem niebieskim „Bisphenol A and others”. Folie te wytworzone są cukru trzcinowego lub skrobi kukurydzianej. Ich ogromny atutem jest więc przede wszystkim fakt, że zupełnie bezproblemowo się rozkładają. Ze względu na naturalny skład mogą być utylizowane wraz z odpadkami bio. Dlatego tego typu folie nazywa się biodegradowalnymi i kompostowalnymi.
Z drugiej strony, gmina może zabronić wyrzucania PLA do worka z odpadami bio. Dlatego folia PLA jest przetwarzana na kompost głównie w przypadku, gdy użytkownikami są posiadacze własnego kompostownika. Gmina często zaleca, aby folię tą wyrzucić do kosza z odpadami selektywnie zbieranymi. Dlatego w ostatecznym rozrachunku folia może być oddana do spalarni odpadów. (źródło: http://prostemiasta.pl/tworzywo-pla/).
Celem zaopatrzenia się w ekologiczne worki na śmieci warto skorzystać z oferty Argra i skontaktować się z naszym zespołem ekspertów, w celu uzyskania szczegółowych informacji.