Jak czyścić i dezynfekować tworzywa sztuczne?
W dobie zachorowań produkty należy kupować w opakowaniach, które kolejno można zdezynfekować lub wyrzucić. Jak dezynfekować plastikowe opakowania i powierzchnie? Warto wyposażyć się w odpowiednie środki czyszczące i wykonywać te zabiegi regularnie, by uchronić siebie i pozostałych domowników przed zarażeniem.
Jak dezynfekować plastikowe opakowania?
Dlaczego opakowania należy dezynfekować? Ponieważ przechodzą przez wiele rąk, a przynosimy je do domu, w których chcemy przecież czuć się bezpiecznie. Według badań National Institutes of Health, Princeton University i University of California koronawirus utrzymuje się na plastikowej powierzchni nawet od 2 do 3 dni. Wirus utrzymuje się długo również na opakowaniach szklanych i powierzchni metalowych. Warto zatem dezynfekować opakowania po powrocie do domu, na przykład z zakupów.
Jak dezynfekować plastik? Należy wyposażyć się w środki czyszczące spełniające określone normy. Gdy chodzi o eliminację wirusów konieczna jest norma PN-EN 14476. Z kolei, kiedy chodzi o likwidację bakterii należy wyposażyć się w środki spełniające normę EN 13727. Jeśli celem jest działanie antygrzybiczne produkt powinien spełniać normę PN-EN 13624 (źródło: KOMUNIKAT Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych z dnia 2 marca 2006r. w sprawie metod badania skuteczności produktów biobójczych i substancji czynnych).
Istnieje również szereg tak zwanych domowych sposobów na dezynfekcję. W tym celu nierzadko stosowane są wybielacze chlorowe rozcieńczone w wodzie lub najzwyklejsza woda oczyszczona. Rzeczywiście, chlor i woda oczyszczona również odznaczają się skutecznym działaniem. Istotne jest jednak zachowanie odpowiednich proporcji, a tu już pojawia się problem. Ponadto środki na bazie chloru mogą powodować przebarwienia na powierzchni plastiku.
Można także wyposażyć się w płyn do dezynfekcji domowej roboty. Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego płyn taki powinien zawierać co najmniej 60 % alkoholu. WHO opublikowała szczegółową instrukcję, według której można sporządzić skuteczny płyn do dezynfekcji. Dotyczy to wirusów osłonkowych, takich jak koronawirus czy grypa. International Pharmaceutical Federation (FIP) udostępniła zalecenia Chińskiego Stowarzyszenia Farmaceutycznego, z których wynika, że etanol 75 % również jest skuteczny w walce z wirusem. Etanol 75 % można stosować chociażby w formie sprayu, po umieszczeniu go w buteleczce z rozpylaczem.
Jak czyścić opakowania i powierzchnie plastikowe?
Jak wynika z licznych doniesień ekspertów nie mniej skuteczne w oczyszczaniu jest… mydło z wodą. Należy zatem wyposażyć się w ciepłą wodę i dobrze pieniące się mydło (chociażby mydło szare) i dokładnie przetrzeć powierzchnie czy opakowania plastikowe.
Ważne jest by tworzywa przecierać regularnie, ponieważ wirusy i bakterie nierzadko roznoszą się drogą kropelkową. Co to oznacza w praktyce? Wirus może być przeniesiony jako aerozol powstający w czasie kaszlu czy kichania. Również inne płyny ustrojowe, jak chociażby łzy, zawierają wirusa. Drobinki płynów utrzymujące się na powierzchniach szybko przedostają się na dłonie, na przykład podczas dotykania przedmiotów codziennego użytku czy elementów infrastruktury. Kolejno wirusy lądują w naszych domach, a także na workach i opakowaniach. Zatem regularne oczyszczanie jest szczególnie wskazane.
Wskazana jest także profilaktyka. W tym sensie plastik zyskuje nową rolę, ponieważ tworzone są z niego nie tylko foliowe opakowania, ale także rękawiczki ochronne. Dzięki ich zastosowaniu tak częste mycie rąk nie jest już konieczne. Należy zarazem pamiętać o prawidłowym ich wykorzystaniu. Rękawiczki należy zdejmować zgodnie z instrukcją WHO, by uniknąć przenoszenia wirusów i bakterii.
Opakowania plastikowe chronią towary przed zanieczyszczeniami. Jednocześnie, w dobie pandemii należy dbać o ich czystość. W tym celu pomocna jest dezynfekcja odpowiednimi środkami lub mycie powierzchni z zastosowaniem mydła i ciepłej wody.