Opakowania plastikowe – historia tworzyw sztucznych

Obecnie plastik w najróżniejszej postaci jest stale obecny w naszym życiu. Codziennie wykorzystujemy folie, worki i opakowania plastikowe. Warto pamiętać, że plastik to określenie potoczne, którym często zastępujemy prawidłowe terminy: tworzywa sztuczne lub polimery. Jak się to wszystko zaczęło? Jak powstały pierwsze tworzywa sztuczne?

Historia plastiku, czyli wielki przełom

Tworzywa sztuczne złożone są z polimerów pozyskiwanych chemicznie lub zmodyfikowanych.
Aktualnie dostępne są najróżniejsze rodzaje tworzyw sztucznych, wykorzystywanych na szeroką skalę. To między innymi opakowania, folie i worki polietylenowe. Dostępne są jednak również opakowania lub folie z regranulatu, które tworzone są z myślą o środowisku naturalnym. Człowiek podejmuje dziś próby powrotu do natury, od której wszystko się zaczęło.

Historia tworzyw sztucznych nie jest bowiem tak krótka, jak mogłoby się wydawać. Pierwsze tworzywa pozyskiwane były z zastosowaniem surowców naturalnych. Już starożytni Meksykanie, w okresie około 1000 lat przed naszą erą produkowali gumę o różnym poziomie elastyczności. Wytwarzaniem gumy zajmowało się plemię Olmeków i już sama jego nazwa oznacza „ludzi gumy”. Ludzie ci nie tylko produkowali gumę, ale także rozprowadzali ją. Powstawało obuwie z gumowymi podeszwami i gumowe piłki. Jednakże prawdziwy przełom nastąpił w epoce rewolucji przemysłowej. Oto krótkie podsumowanie dokonań w tej dziedzinie:

  • Aleksander Parkes w 1856 r. opracowuje celuloid – jeszcze zanim Parkes opatentował swój wynalazek, wielu przedstawicieli środowiska naukowego próbowało uzyskać nitrocelulozę modyfikując włókna drzewne kwasem azotowym. W ten sposób powstało kolodium, związek stosowany między innymi do wyrobu opatrunków. Jednakże wynalazek Parkesa był pierwszą stabilną modyfikacja nitrocelulozy. Tworzywo zostało pozyskane z użyciem naturalnego środka – kamfory. Celuloid znalazł zastosowanie w produkcji zabawek i piłeczek pingpongowych.
  • bracia Hyatt udoskonalają celuloid – oprócz kamfory do nitrocelulozy dodano również alkohol. Dzięki temu można było zastąpić kość słoniową, wykorzystywaną do produkcji najróżniejszych akcesoriów. Wynalazek braci Hyatt przyczynił się więc do ochrony populacji słoni, uprzednio niemalże narażonej na wymarcie.niemiecki chemik Hans von Pechmann uzyskuje polietylen – na skutek podgrzania diazometanu powstaje polimetylen. W 1933 roku Eric Fawcett i Reginald Gibson w ICI Chemicals przeprowadzają syntezę etenu i benzaldehydu. Michael Perrin opracowuje metodę skuteczniejszego i powtarzalnego wytwarzania polietylenu. Kolejno wielu przedstawicieli środowiska chemicznego uczestniczyło w opracowaniu lepszych metod, między innymi dzięki dobraniu odpowiednich katalizatorów. Prace nad udoskonalaniem tworzyw polietylenowych trwają do dnia dzisiejszego. Obecnie polietylen wykorzystywany jest do tworzenia wyrobów użytkowych, jak folie polietylenowe, worki polietylenowe, worki na śmieci, opakowania polietylenowe, a także rury, części mocujące, żagle, liny, a nawet produkty kosmetyczne. Polietylen jest zdatny do recyklingu.
  • chemik Baumann pozyskuje polichlorek winylu – w latach 20. XX wieku pojawiły się tworzywa PVC i PCW. Obecnie tworzywo PVC wykorzystywane jest w większości gałęzi przemysłu. To tworzywo sztuczne znajdziesz w wyposażeniu wnętrz, wykończeniach, opakowaniach, elektronice, a nawet w branży medycznej. Tworzywa PVC ulegają bardzo powolnego rozkładowi, dlatego najrozsądniejszym wyborem jest ich recykling.
  • chemicy James Tennant Dickson i John Rex Whinfield wprowadzają poliester – wynalazek został opatentowany w roku 1941. Poliester wykorzystywany jest na ogromną skale w przemyśle tekstylnym, a zwłaszcza odzieżowym. Tworzywo to zostało opracowane właśnie z myślą o rozwoju przemysłu odzieżowego.
  • inżynier Roy Plunkett w latach 40. XX wieku odkrywa teflon – teflon to wynalazek zupełnie przypadkowy, odkryty podczas opracowywania substancji chłodniczych do lodówek.

Folia polietylenowa, worki do segregacji, opakowania, butelki, akcesoria, części składowe urządzeń – tworzywa sztuczne nas otaczają. Choć ich rozkład jest utrudniony, a środowisko ucierpiało na skutek ich produkcji, tworzywa sztuczne przyczyniły się jednocześnie do ochrony zwierząt. Pamiętajmy, że uprzednio większość wyrobów tworzona była z wykorzystaniem pochodnych roślinnych i zwierzęcych. Należy jednak pamiętać o recyklingu polimerów. Skorzystaj z oferty Argra i wybierz proekologiczne rozwiązania.

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *