Co zrobić ze starymi ubraniami? Recykling tekstyliów
Według statystyk każdego roku wraz z odpadami komunalnymi na wysypiska śmieci trafia mnóstwo odzieży oraz innego rodzaju zużytych tekstyliów. To duży problem, ponieważ odpady tekstylne w większości przypadków bez problemu mogłyby zostać wykorzystane ponownie. Może warto zatem korzystać z systemów zbiórki tekstyliów, które działają przy niektórych sklepach odzieżowych? Zwykle wygląda to tak, że zużyte ubrania możemy po prostu zostawić w sklepie.
Warto podkreślić, że recykling tekstyliów nie jest problemem także i dla właściciel starych ubrań. Coraz więcej sklepów odzieży znanych marek przyjmuje torby ze zużytą odzieżą oraz tekstyliami innego typu. Warunek jest jeden – oddawane tekstylia nie powinny być zbytnio zabrudzone, muszą być suche. Jak najbardziej można oddać także ubrania i inne tekstylia, które zostały uszkodzone. W niektórych sklepach oferowane są bony na zakupy w zamian za oddanie torby ze zużytymi tekstyliami. W tym kontekście możemy powiedzieć, że naprawdę opłaca się być eko. Pozbywając się starych ubrań, można w części sfinansować zakup nowych.
Co właściwie dzieje się z tekstyliami, które są zbierane w taki sposób? Ubrania przewożone są do profesjonalnej sortowni tekstyliów, gdzie dzieli się tekstylia na trzy grupy:
-
te, które można jeszcze zużyć;
-
te, które można poddać recyklingowi;
-
te, które nadają się do produkcji energii cieplnej.
Szacuje się, że ponad 50 % zebranej w taki sposób używanej odzieży jak najbardziej nadaje się do dalszego użytku. A z punktu widzenia ochrony środowiska jest to naprawdę najlepsze rozwiązanie. Do recyklingu powinny trafiać te ubrania, które nie nadają się już do użytku w swojej pierwotnej formie. Podczas recyklingu ubrana są mielone, a z powstałych w ten sposób włókien produkuje się nowe tkaniny lub materiały. Mogą to być np. izolacje lub ścierki, których używamy w naszych domach. Jeśli chodzi o odpady tekstylne, tylko około 3% nie da się ani przetworzyć ani ponownie wykorzystać. I to właśnie ta stosunkowo nieduża ilość zostanie spalona w celu pozyskania energii cieplnej.