Recykling i jego najważniejsze etapy
Segregacja odpadów, już w naszych gospodarstwach domowych, jest bardzo ważna, ponieważ to pierwszy krok do ponownego wykorzystania śmieci. Obecnie coraz większy nacisk kładzie się na recykling odpadów. Warto zatem przybliżyć nieco ten temat. Recykling umożliwia ponowne (lub dalsze) zastosowanie surowca, który został wyrzucony. Odpady poddawane są recyklingowi materiałowemu, chemicznemu, organicznemu itd. – w ten sposób można wykorzystać je jako źródło energii, jako źródło surowca albo przetworzyć zebrane odpady na inny produkt.
Pierwszym etapem recyklingu jest oczywiście segregacja odpadów. Na samym początku konieczne jest pogrupowanie odpadów ze względu na ich typ. Najprostszy sposób pogrupowania śmieci to ich segregacja już w gospodarstwach domach lub firmach, gdzie zostały wytworzone. To dlatego tak często podkreśla się obecnie, że segregacja śmieci w domu jest istotna. Taka wstępna segregacja odpadów ogranicza ich zanieczyszczenia, a co za tym idzie, łatwiejsze jest ich późniejsze wykorzystanie.
Posegregowane odpady mają różne gabaryty, ich przetworzenie w takiej postaci nie byłoby możliwe. Zatem po posortowaniu śmieci są one rozdrabniane. Do tego celu wykorzystuje się specjalne młyny. Odpady po rozdrobnieniu można o wiele łatwiej transportować, co przecież także jest kwestią istotną.
Aby możliwe było ponowne wykorzystanie odpadów, muszą być one dokładnie oczyszczone. Do odpadów, które najczęściej są dość mocno zanieczyszczone, zalicza się szkło oraz plastik. Stąd też, aby można było je przetworzyć, trzeba je dokładnie umyć. Zakłady zajmujące się recyklingiem odpadów posiadają specjalne wanny z środkami czyszczącymi, które wykorzystuje się do tego celu. Po umyciu odpadów są one suszone i dopiero potem można je dalej wykorzystywać.
Kolejnym krokiem jest wytaczanie, czyli po prostu wytwarzanie produktu końcowego. Często w przypadku produktów ze szkła lub plastiku tworzone są w odpadów zupełnie nowe przedmioty, którym trzeba nadać jeszcze dodatkowo pożądany kształt i kolor. Była, że z odpadów wykonywane są produkty o zupełnie innych właściwościach fizyko-chemicznych.