Dynamiczny rozwój rynku opakowań
W dzisiejszych czasach niemożliwe jest transportowanie produktów, obojętnie, jakiego rodzaju, bez odpowiednich opakowań. Ale to chyba nikogo nie dziwi. Stały postęp cywilizacyjny oraz ogromna konkurencja na rynku produkcyjnym prowadzą do tego, że opakowania zyskują na znaczeniu. Oczywiście na rynku dostępne są opakowanie z różnych materiałów, jednak od dawna rosnącą popularnością cieszą się klasyczne opakowania z polietylenu o różnej gęstości.
Polietylen jako surowiec na opakowania ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to materiał elastyczny, wytrzymały. Wiele zależy też od jego gęstości – polietylen o niskiej gęstości ma nieco inne właściwości niż ten sam surowiec o większej gęstości. Torby, worki polietylenowe, rękawy foliowe, półrękawy – te i inne opakowania zyskują stale na znaczeniu, są coraz częściej wykorzystywane nie tylko w gospodarstwach domowych, ale także w zakładach produkcyjnych z różnych branż.
Na chwilę obecną najwięcej opakowań różnego typu (nie tylko z polietylenu) produkuje się w USA, na terenie Unii Europejskiej oraz w Japonii. Sam tylko polski rynek opakowań według najnowszych cen PIO wart jest aż 8 miliardów euro. W naszym kraju produkcją opakowań wszelkiego typu zajmuje się ok. 8 000 przedsiębiorstw różnej wielkości. Eksperci są zdania, że rynek polski będzie się dalej dynamicznie rozwijał. Stale wzrasta PKB z tego sektora, rośnie także poziom inwestycji.
Na rozwój rynku opakowań w Polsce wpływa chociażby fakt, że zużycie opakowań w porównaniu z państwami wysokorozwiniętymi jest w naszym kraju relatywnie niski – aż o 40% niższe niż w Europie Zachodniej, Stanach Zjednoczonych czy Japonii. Coraz bardziej jednak polska konsumpcja upodobania się do zagranicznej, co pozwala założyć, że także i zapotrzebowanie na opakowania będzie rosło. Wiele polskich firm produkuje swoje produkty z myślą o eksporcie – takie przedsiębiorstwa są szczególnie zainteresowane opakowaniami o wysokim standardzie. Stały wzrost eksportu to kolejny ważny czynnik wpływający na rozwój rynku opakowań.