Dlaczego warto zbierać makulaturę?

Obecnie wiemy już doskonale, jak ważne jest segregowanie odpadów, a następnie ich recykling. Recyklingowi można poddać nie tylko tworzywa sztuczne różnego typu, metale i szkło, ale także i papier. Dlatego warto zdecydowanie zbierać makulaturę, jeśli zależy nam na własnym wkładzie w ochronę środowiska naturalnego.

Według aktualnych statystyk typowy Polak zużywa ok. 60 kg papieru w skali roku. Okazuje się niestety, że jedynie 22 kg z tego poddawane jest recyklingowi. To niezbyt dobry wynik! Pamiętajmy, że papier składa sie przede wszystkim z włókien celulozowych, które z powodzeniem można przetworzyć nawet siedem razy, aby uzyskać papier dobrej jakości. Jeżeli papier produkowany jest z makulatury, oszczędza się nie tylko wodę i energię, ale przede wszystkim można uratować wiele drzew. Szacuje się, że produkcja papieru z makulatury przekłada się na oszczędność energii nawet o 75%. Nie powinniśmy zapominać też i o tym, że papier wyrzucony na wysypisko dość długo ulega rozkładowi. W przypadku zwykłych chusteczek higienicznych są to nawet 3 miesiące, w przypadku kolorowych gazet ten czas może wydłużyć się do 12 miesięcy.

W tej chwili segregowanie odpadów naprawdę nie jest trudne, warto zatem dołożyć nieco starań, jeśli zależy nam na tym, by degradacja środowiska naturalnego nie postępowała dalej. Odpowiednie worki na śmieci oraz pojemniki na pewno będą pomocne przy odpowiednim segregowaniu odpadów, w tym także odpadów papierowych.

Co się dziej z zebraną makulaturą? Papier przewożony jest najpierw do zakładów papierniczych, tam sprawdza się jego jakość. Aby z makulatury można było wyprodukować nowy papier, trzeba ją najpierw oczywiście, a następnie posegregować według gatunków. Kolejny krok to zbelowanie posegregowanego papieru i przewiezieni do fabryki papieru. Tam bele oczyszczonej makulatury rozpuszczane są przy pomocy rozwłókniaczy. Papier dzieli się na włókna, które później odsączane są z wody na specjalnych sitach o stosunkowo drobnych oczkach. Po sprasowaniu włókna można przerobić na papier lub tekturę.