Segregacja odpadów – jakie były jej początki?

Obecnie segregacja odpadów jest w zasadzie normą, nikogo już nie dziwi, że w zależności od ich rodzajów, wrzucamy odpady albo do odpowiednich worków polietylenowych albo kontenerów. Jednak nie zawsze tak było. Warto zastanowić się, jak ze śmieciami radzono sobie kiedyś.

Pierwsze wysypiska śmieci powstały jeszcze w starożytności, a konkretnie e ok. V w. p.n.e. w Grecji. Oczywiście w tamtym czasie odpadów jeszcze nie segregowano. Ok. III w. n.e. na terenie Rzymu zaczęły działać specjalne służby, których zadaniem było sprzątanie ulic miasta. Z biegiem lat powstawało coraz więcej śmieci, jednak nie zapominajmy o tym, że aż do XIX wieku odpady miały postać organiczną, zatem nie były aż tak bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego, jak śmieci, które zaczęto produkować już po rewolucji przemysłowej.

Rewolucja przemysłowa wiele zmieniła pod tym względem. Zaczęto powszechnie wykorzystywać nowe tworzywa, także jako opakowania produktów. Jednym z tego rodzaju odpadów były metalowe puszki, które do użytku weszły już na początku XIX wieku. W drugiej połowie XIX wieku zaczęto powszechnie wykorzystywać plastik, co także przełożyło sie na znaczne zwiększenie ilości produkowanych odpadów.

To wszystko przyczyniło się do tego, że zaczęto szukać efektywnych metod gospodarowania odpadami, a konkretnie surowcami, które można by było jeszcze raz wykorzystać od produkcji innych przedmiotów. Co może być dla wielu z nas sporym zaskoczeniem, pierwsze centrum recyklingu powstało już w roku 1895. Amerykańska inicjatywa zyskała popularności na całym świecie, jednak na prawdziwie zaawansowane działania z zakresu recyklingu trzeba było poczekać jeszcze do drugiej połowu XX wieku.

W tej chwili nikogo nie dziwi już segregacja odpadów. Zwykle odpady segregujemy jeszcze w swoim gospodarstwie domowym, za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych worków na śmieci. Kolejnym krokiem jest wyrzucenie posegregowanych odpadów do odpowiednio oznakowanych kontenerów. Obecnie recykling odpadów to bardzo skuteczny sposób na pozyskiwanie różnego typu materiałów wtórnych.