Gdzie w Europie produkuje się najwięcej śmieci?

Zbyt wysoka produkcja śmieci jest bardzo poważnym problemem dla środowiska naturalnego. Niestety wiele śmieci trafia po prostu na wysypiska, co prowadzi do znacznego zanieczyszczenia środowiska. Zarówno gleba, jak i woda oraz powietrze mogą ucierpieć na skutek ogromnych ilości odpadów śmieci. Problem zbyt dużej produkcji śmieci dotyczy nie tylko Stanów Zjednoczonych, ale także państw europejskich.

Gdzie w Europie produkuje się najwięcej śmieci? Ogromnym zaskoczeniem może być fakt, że jedno z czołowych miejsc w tym niechlubnym rankingu zajmują nasi zachodni sąsiedzi Niemcy. Przed Niemcami są jedynie Dania, Luksemburg oraz Cypr. Często słyszy się, że w Niemczech bardzo dobrze zorganizowano segregację odpadów w gospodarstwach domowych, dlatego wysoka produkcja śmieci akurat w tym europejskim kraju może być dla wielu z nas ogromną niespodzianką.

Według ostatnich danych Eurostatu statystyczny obywatele Niemiec produkuje aż o 130 kg śmieci rocznie więcej niż statystyczny mieszkaniec obszaru Unii Europejskiej. Przeciętnie każdy Niemiec produkuje rocznie aż 617 kg odpadów. Jak już wspomnieliśmy, najwięcej śmieci w Europie produkują Duńczycy – statystyczny mieszkaniec Danii wytwarza nawet 747 kg odpadów w skali roku. To bardzo dużo! Do państw, w których produkcja śmieci jest ponadprzeciętnie wysoka należą także Wielka Brytania, Norwegia oraz Słowenia. Najlepiej na tym tle wypadają Rumunia (tylko 272 kg śmieci na osobę) oraz Estonia (jedynie 293 kg śmieci na osobę).

W pewien sposób statystyki Eurostatu są dużym zaskoczeniem. Nie od dziś wiadomo, że Niemcy to państwo, gdzie dużą uwagę przykłada się do segregowania śmieci. To samo zresztą tyczy sie państw skandynawskich, w tym również Norwegii, która statystycznie rzecz biorąc, również bardzo źle wypadła. Według ekspertów takie, nie inne wyniki statystyk nie są właściwie niczym dziwnym. Po prostu produkcja śmieci jest wyższa w tych państwach, gdzie również konsumpcja jest stosunkowo wysoka. Możemy mieć tylko nadzieję, że przy obecnej świadomości ekologicznej z czasem ilość produkowanych przez nas śmieci ulegnie zmniejszeniu.

 

Śmieci – zagrożenie dla środowiska naturalnego

Mimo coraz większej popularności ekologicznych rozwiązań, nowoczesne społeczeństwa produkują bardzo wiele śmieci. Nie ma w tym nic dziwnego. Postęp technologiczny i wykorzystanie nowych materiałów do produkcji opakowań przełożyły sie na zwiększoną produkcje śmieci, przede wszystkim w państwach rozwiniętych. To poważny problem. Jeżeli ludzkość nie rozwiąże problemu z nadmiarem śmieci, może z czasem dojść do katastrofy globalnej.

Jak nietrudno się domyślić, najgorszym problemem dla środowiska naturalnego są wysypiska śmieci, na których w tym momencie zalegają niewyobrażalne wręcz ilości różnego rodzaju odpadów. Śmieci powodują ogromne zagrożenie nie tylko dla zwierząt i roślin, ale także i dla człowieka. Dlaczego? W tej chwili szeroko pojęte odpady zanieczyszczają glebę, wodę, powietrze itd. Najgorsze jest to, że chociaż na każdym kroku podkreśla się, jak ważne jest odpowiedzialne gospodarowanie odpadami (np. segregacja śmieci i ich późniejszy recykling), ciągle jeszcze ilość śmieci na wysypiskach ciągle sie zwiększa. Według statystyk w ciągu zaledwie ostatnich dwóch dekad trzykrotnie powiększyła sie ilość odpadów składowanych na wysypiskach śmieci.

Najlepszym rozwiązaniem jest utylizacja śmieci. Odpady można także przerobić na inne materiały albo spalić i w tym sposobem pozyskać cenną energię. Aby można było jak najlepiej wykorzystać produkowane śmieci, konieczna jest ich prawidłowa segregacja. Naprawdę warto osobno wyrzucać szkło, plastik, aluminium itd. Przykładowo zebrane w koszach na śmieci szkło może zostać ponownie przewiezione do huty, gdzie zostanie poddane obróbce, w wyniku której ze śmieci powstaną nowe szklane przedmioty. Podobnie rzecz ma się także z innymi surowcami, jak np. tworzywa sztuczne oraz papier. Pamiętajmy, że zeszyty, notesy itd. z papieru z recyklingu oznaczają, że dzięki ich produkcji uratowano bardzo wiele drzew przed wycinką.

Aby chronić środowisko naturalne, warto także pamiętać o tym, że nie można do zwykłych koszy na śmieci wrzucać lekarstw, zużytych baterii czy starych sprzętów AGD i RTV. Warto poszukać punktów przeznaczonych do zbiórki selektywnej tego rodzaju odpadów. To ogromne odciążenie dla środowiska!