Nowoczesne worki foliowe i ich zastosowanie
Worki z folii w różnych rozmiarach użytkowane są przez każdego z nas – pakujemy w nie żywność i inne przedmioty, segregujemy z ich pomocą odpady itd. – nie da się zaprzeczyć, że worki foliowe towarzysza nam w zasadzie na każdym kroku. Worki foliowe z LDPE oraz HDPE mogą być wykorzystane także jako opakowanie zbiorcze na różne przedmioty, np. odzież, artykuły biurowe itd.
Bardzo często worki foliowe używane są do segregowania śmieci. Worki na odpady dostępne są w różnych wariantach rozmiarowych, zatem można łatwo dobrać takie worki, które będą pasowały do konkretnego kosza na śmieci. Obecnie produkowane są worki o różnej grubości. Przykładowo stosunkowo cienkie worki foliowe, o pojemności zwykle w przedziale 20-60 litrów, przeznaczone są na raczej lekkie odpady biurowe. Jeśli natomiast chodzi o odpady z gospodarstwa domowego, można zdecydować się na grubsze worki wykonane z folii LDPE. Coraz częściej ofertowane są worki na odpady wyposażone w specjalną taśmę, z których pomocą można szybko zamknąć worek.
Dużym uznaniem na rynku cieszą się także woreczki o różnych rozmiarach, które wyposażone są w tzw. suwak. Z racji tego, że można je bez problemu skutecznie zamknąć, nadają się one do przenoszenia także cenniejszych przedmiotów. Ponieważ worki strunowe zwykle produkowane są ze stosunkowo grubej folii, są one bardzo wytrzymałe i bardzo dobrze nadają się także do pakowania nieco cięższych przedmiotów.
Jak to jest z workami foliowymi? Faktycznie szkodzą środowisku tak, jak często podkreślają przeciwnicy tych opakowań? Prawda jest taka, że obecnie produkuje się coraz częściej worki foliowe z wartościowych surowców proekologicznych (takie worki znajdziecie także ofercie firmy Argra). W praktyce oznacza to, że nowoczesny worek foliowy rozkłada się w przeciągu ok. dwóch lat, czyli w tym samym czasie co opakowanie tekturowe. Oczywiście na rynku są dostępne także worki ze szkodliwych surowców. Wystarczy jednak sięgać po nowoczesne opakowania foliowe, które oznaczone są jako biodegradowalne, aby mieć pewność, że nie szkodzimy środowisku.