Jak zminimalizować ilość śmieci?

Obecnie chyba już każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest odpowiednia gospodarka odpadami. W większości gospodarstw domowych śmieci segregowane są w specjalnych workach i pojemnikach na odpady. Dzięki temu możliwe jest pozyskanie większej ilości surowców. Jednak tak naprawdę chodzi nie tylko o to, aby właściwie segregować śmieci. W naszym codziennym życiu powinniśmy starać się w miarę możliwości ograniczyć ilość produkowanych odpadów.

W praktyce oznacza to, że już na etapie robienia zakupów powinniśmy wybierać produkty w odpowiednich opakowaniach. To najlepszy sposób na ograniczenie ilości produkowanych w naszym gospodarstwie domowym odpadów. Zdecydowanie należy unikać korzystania z opakowań jednorazowych, które zaraz po powrocie ze sklepu trafiają do kosza na śmieci.

W jaki sposób ograniczyć ilość produkowanej makulatury? Podczas zakupów warto rezygnować z produktów w podwójnych opakowaniach. Np. wystarczy kupić pastę w tubkach, bez kartonowego opakowania, które przecież od razu jest wyrzucane. Jeśli to możliwe, warto wykorzystywać zadrukowane po jednej stronie kartek papieru np. jako brudnopis, listę zakupów itd. Oczywiście idealnie byłoby drukować dwustronnie, co oznacza ogromną oszczędność papieru.

Kolejną istotną kwestią jest unikanie opakowań z plastiku. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Ale już np. przy kupowaniu napojów można po prostu wybrać wariant w butelkach ze szkła. W przeciwieństwie do plastikowych butelek mogą być one wykorzystywane wielokrotnie. Szklane butelki to także o wiele lepsze rozwiązanie niż napoje w puszkach aluminiowych. Faktem jest, ze produkcja aluminium wymaga zużycia bardzo dużo energii. Na dłuższą metę nie jest to korzystne dla bilansu ekologicznego.

Od dawna zalecanym rozwiązaniem, które przynosi naprawdę dobre efekty, jest rezygnacja z jednorazowych toreb na zakupy. Najlepiej byłoby zaopatrzyć się w jakąś wytrzymałą torbę tekstylną. Eko-toby o rożnych gabarytach znajdziemy w tej chwili przy kasach wielu hipermarketów. Taka torba to nie tylko oszczędność, ale także i doskonały sposób na ograniczenie zużycia reklamówek sklepowych.

 

Segregacja odpadów w firmie

Od 2013 roku także i w naszym kraju powszechne stało się segregowanie odpadów. Zważywszy na fakt, że wywóz segregowanych śmieci wiąże się z niższymi opłatami, warto zdecydować się na segregację odpadów także i we własnej firmie. W ten sposób, zwłaszcza w przypadku dużych przedsiębiorstw, można liczyć na znaczne oszczędności. Na segregację odpadów warto zdecydować się także z innych względów. Nie da się zaprzeczyć, że firmy, które stawiają na proekologiczne rozwiązania, postrzegane są lepiej przez klientów.

Przedsiębiorcy mają obowiązek, podobnie jak mieszkańcy danej gminy, podpisać umowę dotyczącą wywozu odpadów. W przypadku zadeklarowania segregowania odpadów (wybór bardziej oszczędnej opcji). Przedsiębiorca zobowiązany jest zorganizować w swojej firmie warunki do selekcji odpadów. W praktyce oznacza to, że konieczne jest ustawienie specjalnych pojemników do selektywnej zbiórki odpadów. Pojemniki te dostarczane są przez firmę, która w danej gminie zajmuje się wywozem nieczystości.

Sama segregacja opadów w firmach przebiega właściwie tak samo, jak w przypadku sortowania śmieci przez osoby prywatne. Do pojemników oznaczonych na niebiesko wrzuca się papier, do pojemników z oznaczeniem zielonym szkło kolorowe. Do koszy na śmieci oznakowanych na żółto wrzuca się tworzywa sztuczne różnego typu oraz metale. Bioodpady powinny z kolei trafić do koszy oznakowanych na brązowo. Jak nietrudno się domyślić, śmieci mieszane wrzuca się do koszy czarnych albo szarych.

Aby segregacja w firmie przebiegała poprawnie, konieczne jest zorganizowanie odpowiedniego stanowisk do selekcji odpadów. Przede wszystkim trzeba wybrać kontenery lub kosze na śmieci o odpowiednich gabarytach – tutaj warto wziąć pod uwagę liczbę pracowników w danym przedsiębiorstwie. Nie wolno zapominać także i o zakupie odpowiednich worków do segregowania odpadów. W tej chwili na rynku dostępne są worki z wytrzymałych materiałów. Szczególnie godne polecenia są oczywiście worki biodegradowalne, które są zdecydowanie mniejszym obciążeniem dla środowiska niż tradycyjne foliowe opakowania.