Recykling tworzyw sztucznych
Folia i plastik to tworzywa sztuczne, które bardzo często wykorzystywane są do produkowania różnego rodzaju opakowań. Chodzi tutaj zarówno o worki na śmieci, jak i woreczki śniadaniowe, butelki o różnej wielkości, pudełka itd. Od razu warto zaznaczyć, że także i tworzywa sztuczne mogą okazać się przyjazne środowisku. Ostatecznie można je w większości przypadków poddać recyklingowi, w procesie tym odpady plastikowe i foliowe przetwarzane są na nowe produkty.
Od strony technicznej proces ten nie jest nawet zbytnio skomplikowany. Podstawą jest oczywiście segregowanie śmieci. Większość firm recyklingowych, które działają na krajowym rynku, podejmuje się przetworzenia odpadów wykonanych z tworzywa takich jak PET oraz HDPE (m.in. worki foliowe). Na rynku pojawiają się także opakowania z tworzywa oznakowanego jako PP – również i je można poddać recyklingowi, jednak w tym przypadku proces przetworzenia jest zdecydowanie droższy i bardziej skomplikowany niż przy HDPE i PET. Co istotne, nie wszystkie rodzaje tworzyw sztucznych mogą być przetwarzane razem. To właśnie dlatego poprawne segregowanie odpadów jest tak ważne.
W jaki sposób przebiega recykling tworzyw sztucznych? Jeśli chodzi o folię, jest ona najpierw sortowana, później dokładnie myta. Następnym krokiem jest wyprodukowanie regranulatu, z którego produkowana jest nowa folia. A jak wygląda przetwarzanie plastiku? Tak naprawdę bardzo podobnie. Posegregowane plastiki są mielone, później za pomocą magnesu usuwa się elementy metalowe. Zmielony plastik jest myty i suszony, wtedy usuwane są kolejne niepożądane surowce. Wysuszone tworzywo przetapia się do postaci regranulatu. Wtedy też można dodać różne barwniki, aby pozyskiwany z recyklingu plastik był bardziej atrakcyjny. W drodze recyklingu wytwarzane są m.in. doniczki do kwiatów, pudełka i inne przedmioty. Tym samym z odpadów powstają pełnowartościowe produkty. Jak się okazuje, także i tworzywami sztucznymi można gospodarować w sposób przyjazny środowisku naturalnemu. Podstawą sukcesu w przetwarzaniu surowców jest jednak ich właściwa segregacja.