Historia polietylenu
Wszyscy doskonale wiemy, że polietylen jest bardzo często wykorzystywany do produkcji różnego rodzaju opakowań foliowych. Polietylenowe worki na odpady, woreczki śniadaniowe oraz wiele innych wykorzystujemy praktycznie na co dzień. Torby foliowe, wyprodukowane z polietylenu, znajdują zastosowanie zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w sklepach i różnych innych przedsiębiorstwach. Polietylen to materiał, z którego można wykonać worki foliowe o różnej grubości i elastyczności, co tłumaczy jego popularność.
Jak powstał polietylen, materiał, który obecnie cieszy się tak ogromną popularnością? Po raz pierwszy polietylen został zsyntetyzowany już pod koniec XIX. Wieku. Niemiecki naukowiec Hans von Pechman w tracie swoich doświadczeń z podgrzewaniem diazometanu uzyskał polietylen. Jednak dalsze prace nad surowcem musiały jeszcze poczekać. Dopiero w roku 1933 doszło do dużej syntezy polietylenu w wyniku poddania mieszani benzaldehydu i etenu działaniu wysokiego ciśnienia. Eksperymenty ten przeprowadzili Eric Fawcett oraz Reginald Gibson. W jego wyniku powstał polietylen, biała substancja o stosunkowo woskowatej strukturze. Proces ponownego pozyskania substancji był jednak dość skomplikowany, bowiem za pierwszym razem doszło do niego pod wpływem resztek tlenu zgromadzonych w aparaturze. 1935 udało się Michaelowi Perrin ponownie zsyntetyzować polietylen. Już w czasie II wojny światowej rozpoczęła się produkcja nowego tworzywa na skalę przemysłową.
Prawdziwym przełomem w produkcji polietylenu było zastosowanie katalizatorów, które umożliwiły pozyskiwanie nowego tworzywa przy niższej temperaturze i niższym ciśnieniu. Pierwszym katalizatorem był tlenek chromu, następnie zaczęto wykorzystywać chlorki tytanu oraz związku glinu. Na początku powstający polietylen często nie reprezentował zbyt wysokiej jakości. Z czasem jednak udało się osiągnąć lepsze efekty. Obecnie chyba nikt z nas nie potrafiłby sobie wyobrazić codziennego życia bez praktycznych worków foliowych czy innego typu polietylenowych opakowań.