Worki foliowe z HDPE, LDPE i biofolii

W chwili obecnej chyba nikt z nas nie byłby w stanie wyobrazić sobie swojego gospodarstwa domowego bez funkcjonalnych worków z folii. Na co dzień używamy nie tylko worków na odpady, ale także i mniejszych woreczków śniadaniowych. Producenci worków foliowych wychodzą naprzeciw potrzebom ch klientów, co oznacza, że coraz częściej możemy wybrać worki wykonane z HDPE, LDPE albo innowacyjnej biofolii. Jakie właściwości mają poszczególne rodzaje folii?

Najczęściej proponowane są nam worki, na którym można zauważyć jedno z dwóch oznaczeń, a mianowicie HDPE albo LDPE. Od razu warto zaznaczyć, że oba te tworzywa to oczywiście rodzaje znanego nam polietylenu. Tak naprawdę są to oznaczenia mówiące o tym, jak gruby jest dany worek. Worki wykonane z HDPE są grubsze. Folia ta jest, jak nietrudno się domyślić, bardzo wytrzymała. To dlatego właśnie worki HDEPE mogą być cieńsze niż worki LDPE. Czy to jednak oznacza, że HDPE jest materiałem lepszym niż LDPE? Niekoniecznie. Worki HD są mniej podatne na wystąpienie ewentualnych rozdarć.

Nie dotyczy to jednakże innego rodzaju uszkodzeń. Jeśli zachodzi ryzyko, że worek może zostać rozciągnięty i w efekcie tego zniszczony, powinniśmy zdecydować się na worki z LDPE. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, kiedy zamierzamy wyrzucać jakieś przedmioty o spiczastych krawędziach. Miękkie i stosunkowo rozciągliwe worki LDPE nie ulegną rozerwaniu. Tego rodzaju folia nadaje się także dość dobrze do przechowywania dokumentacji. Bardzo często worki na odpady, które wykorzystujemy w naszych gospodarstwach domowych, wykonane są właśnie z LDPE.
W tej chwili do popularnych tworzyw, z których produkuje się worki na odpady, należy również tzw. biofolia, czyli po prostu tworzywo wyglądem przypominające typową folię, które jednak może być poddane kompostowaniu. Worki z biofilii, określane bardzo często mianem biodegradowalnych, wyróżniają się tym, że przy ich produkcji bazuje się na surowcach o pochodzeniu roślinnym, dlatego też worki tego rodzaju bez przeszkód można poddać kompostowaniu albo fermentacji, czyli tzw., recyklingowi organicznemu.