Dzień Sprzątania Świata w roku 2019
Dzień Ziemi odbywa się w Polsce od 1994, a w skali świata zainicjowany został w roku 1989. Choć historia tej akcji jest stosunkowo krótka, na stałe wpisała się w tradycję aż 130 krajów. Dzień Sprzątania Świata jest bardzo potrzebny w każdym miejscu globu. Jak wyglądały początki tego ruchu i jak brzmi tegoroczne przesłanie?
Krótka historia akcji „Dzień Sprzątania Świata”
Akcja Dzień Ziemi zainicjowana została w Australii, w roku 1989, przez organizację o nazwie „Clean Up Australia”. Organizacja powstała 9 listopada 1989 roku i istnieje do dnia dzisiejszego. Akcja Sprzątania Świata w Australii zaowocowała organizacją kilku dodatkowych, oddzielnych akcji, jak: Business Clean Up Day, Schools Clean Up Day, Clean Up Kimberley Day. Wszystko zaczęło się o organizacji dnia sprzątania jeziora Macquarie i kolejno Portu w Sydney. W tym ostatnim wydarzeniu wzięło udział 40 tysięcy osób. Zebrano aż 5 tysięcy ton śmieci.
Co ciekawe, pomimo że pozostałe państwa bazują na tej pierwszej akcji, w Australii Dzień Sprzątania Świata odbywa się w marcu, natomiast w pozostałych krajach świata jest to 3 weekend września. Oprócz tego od 1986 roku organizowane jest międzynarodowe sprzątanie wybrzeża o nazwie International Coastal Cleanup, zapoczątkowane w Texasie, USA. Międzynarodowy Dzień Sprzątania Wybrzeża odbywa się w Polsce również 21 września, podobnie jak Dzień Sprzątania Świata. Oddzielną akcją jest sprzątanie wybrzeża na terenie UE, czyli #EUBeachCleanUp, która rozpoczęła się 19 sierpnia i zakończy się w październiku.
W Polsce akcję Dzień Sprzątania Świata zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz z Fundacji Nasza Ziemia. Fundacja nadal istnieje i w weekend 21 – 22 września 2019 odbyła się 26 Akcja Sprzątania Świata w Polsce. Jakie hasło przyświeca Fundacji w tym roku? „Nie śmiecimy-sprzątamy-zmieniamy”!
Dlaczego warto brać udział w Dniu Sprzątania?
Na czym polega ten wielki, międzynarodowy ruch ekologiczny? Oczywiście, chodzi o posprzątanie śmieci zalegających w miejscach publicznych, poza koszami na śmieci i legalnymi wysypiskami. W szerszej perspektywie Dzień Sprzątania Świata ma jednak zachęcać do przemyśleń i uświadamiać. Rosnąca świadomość na temat zaśmiecenia świata ma prowadzić do sprzątania i recyklingu regularnego – tak, aby Dzień Sprzątania Świata odbywał się codziennie. Z pewnością, w Polsce w akcję zbierania śmieci szczególnie zaangażowane są szkoły. Coroczne sprzątanie świata stało się tradycją wśród uczniów i nauczycieli. Jednakże, zgodnie z założeniami inicjatywy, w szkołach najczęściej organizowane jest nie tylko samo sprzątanie, lecz również zajęcia edukacyjne dotyczące śmieci. Wszyscy jesteśmy bowiem świadomi problemu, jednak często zapominamy o jego skutkach. Być może dlatego nadal pozostaje tak wiele śmieci do zebrania w Dzień Sprzątania Świata.
Każdego roku w Polsce akcji przyświeca inne hasło. W tym roku mamy skupić się na tym, by nie tworzyć odpadów w nadmiarze. Dlatego warto korzystać z worków foliowych, które mogą być poddane recyklingowi. Chodzi również o świadome zakupy i stopniową zmianę myślenia. Oprócz samodzielnego sprzątania, należy także zgłaszać zaśmiecone miejsca i nielegalne wysypiska do odpowiednich instytucji. Organizowane są również festiwale i warsztaty edukacyjne. Warto również pamiętać, że oprócz tego corocznego wydarzenia organizowane są także inne inicjatywy. To na przykład: Zbierajmy Telefony Komórkowe (do końca września), projekt #SKUTECZNIEPOSPRZATANE – razem dla Parków Narodowych oraz Żółte pojemniki do segregacji dla gmin ( część międzynarodowej akcji Coca Cola „Świat bez odpadów„).
O problemie zaśmiecenia świata warto pamiętać przez cały rok i zapobiegać tworzeniu się nielegalnych skupisk śmieci. Skutki zaniedbań są bowiem tragiczne, a ich odwrócenie wymaga nierzadko tysięcy lat. Tak długo trwa rozkład opakowań szklanych i plastikowych. Jednym z najbardziej makabrycznych skutków zaśmiecenia świata jest zanieczyszczenie oceanów i innych miejsc wcześniej dziewiczych, będących miejscem życia wielu gatunków zwierząt.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!