Recykling papieru

Coraz bardziej kładzie się obecnie nacisk na to, by segregować odpady w gospodarstwach domowych. To naprawdę nie jest takie trudne! Wystarczy jedynie zadbać o to, by osobno składowane by takie odpady, jak: papier, szkło, plastik, metale itd., aby mieć pewność, że żyjemy w sposób przyjazny środowisku naturalnemu. Ze zgromadzonych w workach na śmieci lub pojemnikach odpadów można odzyskać w drodze recyklingu surowce. Do surowców, których recykling jest stosunkowo prosty zalicza się papier.

Recykling papieru jest podyktowany w dużej mierze względami ekonomicznymi. Faktem jest, że pozyskiwanie włókien celulozowych z makulatury jest znacznie tańsze niż pozyskiwanie ich z drewna. Szacuje się, że statystyczny mieszkaniec naszego globu zużywa mnij więcej 50 kilogramów papieru każdego roku. To naprawdę dużo! W praktyce oznacza to, że ponowne wykorzystanie starego papieru, czyli makulatury, jest równoznaczne z naprawdę ogromnymi oszczędnościami.

Szacuje się, że papier można wykorzystać nawet 6 lub 7 razy, zanim recykling stanie się niemożliwy. Warto zatem wrzucać papierowe odpady do specjalnie do tego przeznaczonych kontenerów w kolorze niebieskim. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie papierowe odpady nadają się do recyklingu. Zasadniczo można ponownie wykorzystywać takie odpady jak: książki w miękkich okładkach, stare gazety, worki papierowy, tekturę, papier do pakowania itd. Są takie odpady papierowe, które absolutnie nie nadają się do recyklingu, stąd też nie powinno się ich wyrzucać do pojemników zbiorczych na papier. Chodzi o: opakowania, które ciągle jeszcze mają jakąś zawartość, tapety, brudny lub zatłuszczony papier, opakowania wielomateriałowe, np. kartony po sokach, papier lakierowany z folderów itd.

Po zebraniu makulatury jest ona sortowana (na podstawie jej jakości), następnie oczyszczana i prasowana. Kolejnym krokiem jest rozmoczenie papieru, aby pozyskać włókna celulozowe. Następnie usuwa się zanieczyszczenia, później odbarwia materiał i go bieli. Jeszce jedno czyszczenie, później odwadnianie i można już z odzyskanych włókien ponownie wyprodukować papier.

 

 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *